top of page

Pagalvės svarba mūsų kasdienybėje

Pirmąjį balandžio šeštadienį minima Tarptautinė pagalvių mūšio diena. Šią dieną žmonės visame pasaulyje susirenka įvairiose miesto vietose – aikštėse ir kaunasi pagalvėmis, kurios virsta plunksnų kamuoliais. Mūsų kasdienybėje pagalvė atlieka svarbesnį vaidmenį nei gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio. Pasak mokslininkų pagalvė yra viena iš svarbiausių miego kokybę lemiančių veiksnių. Kokybiško miego trūkumas ilgainiui didina riziką susirgti įvairiomis ligomis tarp jų širdies ir kraujagyslių sistemos ligos, cukrinis diabetas, arterinė hipertenzija ir netgi depresija. Netaisyklinga ar nepatogi kaklo ir nugaros padėtis miego metu padidina stuburo kaklinės dalies biomechaninį įtempimą, o tai gali lemti kaklo skausmą, visos kaklinės dalies ir pečių lanko sąstingį, galvos skausmus, pečių lanko ar rankų skausmus. Tačiau tinkamas pagalvės pasirinkimas gali padėti optimizuoti galvos ir kaklo padėtį miego metu bei taip pagerinti miego kokybę.


Savybės į kurias reiktų atkreipti dėmesį renkantis pagalvę:


· Pagalvės medžiaga – lateksas. Šiuo metu daugiausiai mokslinių tyrimų rodo, jog būtent ši medžiaga labiausiai pagerina miego komfortą ir kokybę, bei mažina kaklo skausmą.


· Pagalvės aukštis - nuo 7 iki 11 cm. Toks aukštis pagal atliktus mokslinius tyrimus turi yra komfortiškiausias. Naudojant tokio aukščio pagalvę sumažėja kaklo skausmai ir kaukolės spaudimas, mažėja kaklo raumenų aktyvavimas (jie labiau atsipalaiduoja miego metu) ir skatinama neutrali stuburo padėtis.


· Vėsinimo efektas. Jei pagalvė pagaminta iš gerai orui pralaidžių arba vėsinančių medžiagų (pavyzdžiui, į pagalvės užpildo sudėtį įeina gelio lašeliai), tai lemia geresnę miego kokybę, nes mažėja kūno temperatūra bei prakaitavimas, lėtėja širdies susitraukimų dažnis ir taip užtikrinamas gilesnis – kokybiškesnis miegas.


· Kontūrinis pagalvės dizainas. Dažniau miegantiems ant šono – siūloma rinktis kietesnę ir didesnio aukščio pagalvę, kad būtų sumažintas peties sąnario spaudimas. Rekomenduojama, kad pagalvės vidurinė dalis būtų įdubusi, o kraštai aukštesni. Pagalvė, kuri yra žemesnė ir lygia vidurine dalimi tinkamesnė miegantiems ant nugaros.

Mokslininkų teigimu pagalvę reiktų keisti kas 18 mėnesių, tačiau pagalvės naudojimo laikas gali keistis atsižvelgiant į šiuos aspektus: ar pagalvė neprarado savo formos, ar užpildas nesušokės gumbais, ar nejuntamas nemalonus kvapas sklindantis nuo pagalvės ir ar nepakitusi pagalvės spalva.


Linkime visiems gero miego!


Informaciją parengė UAB „Slauga ir priežiūra“ kineziterapeutė Žilvija Urbaitytė

Šaltiniai

  • Jeon, M. Y, Jeong, H. C., ... & Yim, J. (2014). Improving the Quality of Sleep with an Optimal Pillow: A Randomized, Comparative Study. Tohoku J. Exp. Med. 233; 183 – 188.

  • Radwan, A., Ashton, N., Gates, T., Kilmer, A., Michael, V. F. (2021). Effect of different pillow designs on promoting sleep comfort, quality, & spinal alignment: A systematic review. European Journal of Integrative Medicine. 42; 101269.


74 views0 comments

Comments


bottom of page